شهر ممنوعه پکن
شهر ممنوعه پکن

شهر ممنوعه پکن

شهر ممنوعه (Forbidden City) یکی از معروفترین جاهای دیدنی پکن می باشد که دارای ۹۶۱ متر طول و ۷۵۳ متر عرض و ۷۲۳ هزار مترمربع می باشد و با بیش از ۷۰ ساختمان با حدود ۹۰۰۰ اتاق و ۱۵۰ هزار مترمربع زیربنا جزو یکی از بزرگترین منطقه شهر پکن محسوب می شود و دارای کاملترین مجموعه معماری چوبی در جهان می باشد که با گلهای رنگارنگ و درخچه های کوچکی تزیین شده اند.

شهر ممنوعه پکن چین
شهر ممنوعه پکن چین

طراحی (رنگ آمیزی) شهر ممنوعه پکن از نمای کلی تا ریزترین جزییاتش طوری انجام شده که بازتابی از مقاصد فلسفی و مذهبی و نمادی از عظمت و قدرت امپراطور باشد.رنگ های عمده در شهر ممنوعه زرد و قرمز هستند. رنگ زرد نشانه امپراطور است و رنگ قرمز نشانه شادی، طراوت و خوشبختی به حساب می آید.شهر ممنوعه دارای دو قسمت داخلی (محل زندگی و انجام امور اداری امپراطور) و خارجی (جهت برگزاری مراسم خاص) است و دارای سه عمارت اصلی در جهت شمالی ، جنوبی و شش عمارت جانبی در شرق و غرب است.

تاریخچه شهر ممنوعه پکن
تاریخچه شهر ممنوعه پکن

دورتادور شهر ممنوعه خندقی به طول ۳۸۰۰ متر و به عرض ۵۲ متر جهت حفاظت ساخته شده است هر ديوار آن يك دروازه دارد. طول دیوار محیطی شهر ممنوعه ۳۴۲۸ متر و ارتفاع دیوار ۱۰ متر است و مصالح به کار رفته در دیوار به گونه ای است که در مقابل شلیک توپ های قدیمی مقاوم بوده است و در چهارگوشه شهر ممنوعه چهار عمارت به منظور دیده بانی و نگهبانی وجود دارد که ظاهر خود را حفظ کرده و جزو یکی از بناهای تاریخی شهر ممنوعه محسوب می شود و در حیاط آن بیش از ۳۰۰ ظرف فلزی بزرگ برای ذخیره آب وجود دارد که اکثر این ظرف ها از جنس آهن و برنز ست و ۱۸ عدد از آنها که نزدیک کاخ ها هستند دارای روکش آب طلا هستند.

شهر ممنوعه چین
شهر ممنوعه چین

کاخ های متعددی در شهر ممنوعه قرار دارد که برای سکونت همسران و فرزندان امپراطور استفاده می شده.دختران امپراطور و خانم ها و عموم جوانان در سمت شرقی شهر ممنوعه زندگی می کردند چرا که خورشید از شرق طلوع می کند و نشانه جوانی و طلوع مجدد است و برعکس در سمت غرب شهر ممنوعه افراد مسن زندگی می کردند چرا که خورشید در مغرب غروب می کند و نشانه گذر عمر افراد مسن محسوب می شود.

عکسهای شهر ممنوعه چین
عکسهای شهر ممنوعه چین
معماری شهر ممنوعه چین
معماری شهر ممنوعه چین

مطلب پیشنهادی

دیدنی های پکن

پکن باشکوه ترین شهر آسیای شرقی

همانطور که در مطالب گذشته در مورد کشور چین گفته شد، عظمت و تنوع فرهنگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *