خانه / اطلاعات سفر / انواع لباس های بومی چینی

انواع لباس های بومی چینی

 لباس ها بخشی از فرهنگ هر کشور هستند که باید با خرید پارچه بومی همان کشور دوخته شود. چین یک تمدن بسیار گسترده است که انواع لباس های بومی چینی گستردگی بسیار زیادی دارند که در مدل ها و رنگ های مختلف عرضه می شوند. با ما همراه باشید.
انواع لباس های بومی چینی

لباس های سنتی، به عنوان بخشی حیاتی از تمدن چین، نقش مهمی در فرهنگ و تاریخ این کشور ایفا می‌کنند. مشخصه ها اصلی این لباس ها عبارتند از یقه ضربدری که با آوردن نیمه چپ لباس بر روی نیمه راست شکل می‌گیرد، شال کمر برای بستن جامه و نوعی بلوز و دامن یا جامه بلند.این ویژگی ها هزاران سال حفظ گردیدند تا اینکه با تاسیس جمهوری چین (۱۹۱۲ – ۱۹۴۹ ) نیم تنه نظامی چینی Chinese Tunic Suit  یا لباس مائویی Mao suit رواج و سلطه یافت.

اما هم زمان اکثر چینی ها در زندگی روزمره خود لباس های مدرنی می پوشند که تفاوت چندانی با همتاهای غربی خود ندارند. جامه های سنتی تنها در عید های خاص، آیین ها یا مراسم مذهبی مبهم می شوند. غزارت از اقلیت های قومی کشور نیز در زندگی روزمره، لباس های سنتی خود را به تن می کنند و نقش مهمی درپوشش سنتی چینی ایفاء کرده اند.

کیمونو «kimono» لباس سنتی ژاپن است، جامه‌ای سرتاسری دارای آستین‌های بلند و گشاد که تا ساق پا را می‌پوشاند و از رنگ های شاد و براق تشکیل شده است. امروزه، بیشتر زنان کیمونو می‌پوشند، آن هم در موقعیت‌های همگانی معاشرتی و انفرادی خاص.

البته عده‌ای از زنان و حتی مردان مسن از کیمونو به عنوان لباس روزمره خود كاربرد می‌کنند اما كاربرد اصلی این لباس سنتی در مراسم چای ژاپنی و عروسی است. شکل کلی کیمونوی غیورانه و زنانه در طی سال ها دراز بدون تغییری عمده باقی‌مانده و اصالت خود را حفظ کرده‌ است. کیمونو به معنی ادب و آبرو می باشد. نیم تنه نظامی چینی که دارای یقه ی  منحنی و کوتاه است و چهار جیب پاکت شکل دارد هنوز در رژه ها ی نظامی رهبران چین ان را به تن میکنند که توسط دکتر سان یات طراحی شده است .

لباس های سنتی که در مراسم عروسی استعمال میشوند غالبا به رنگ قرمز هستند زیرا که مردم این کشور یقین دارند که رنگ قرمز نماد  ضراء و شادی و خوش یمئی است .شما باید از پارچه فروشی مخصوص این پارچه ها را بخرید.

انواع لباس های بومی چینی

خصوصیت اصلی لباس سنتی چینی یقه ی ضربدری آن است. اما این لباس طی سال های مختلف دست خوش تغییرات وفور و كمی شده است که می توانید سیر تغییر آن را در عکس زیر ببینید. این روزها در چین هم کمتر کسانی هستند که لباس سنتی خود را به صورت یومیه استعمال کنند و تنها در جشن ها و جشن ها و مراسم های مذهبی از این لباس ها كاربرد می شود. تنها برخی اقلیت های مذهبی هستند که همچنان از لباس های سنتی در زندگی هرروز خود كاربرد می کنند.

مطلب پیشنهادی

غذاهای رستوران های مختلف چینی

ناحیه ی آنهویی، یکی از بزرگ ترین بلوكات کشور چین است که غذاهای معروفی دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *